W dobie internetu sztuka myślenia zanika ?

Od niedawna jestem jedną z osób należących do zamkniętej mamusiowej grupy pytań i odpowiedzi na facebooku. Nie jest to grupa ekspercka w żadnym temacie oprócz tego, że są to matki dzieci. Zapewne każda z pań jest ekspertem w jakiejś swoje dziedzinie zawodowej jednak niestety żadna nie była akurat w tej…

„Czy moje ok 2 letnie dziecko może zjeść sos z pieczarek?”

I tu mózg mi pękł , pobrudził mieszanie i trzeba było sprzątać. Moja, nie taka delikatna psychika nie wytrzymała. Została złamana tym pytaniem, dlaczego?

Zastanawiam się czemu owa osoba , mając spory dylemat (bo rozumiem, że był skoro radzi się innych co by wypadało postąpić) nie zapytała się osoby kompetentnej : lekarza bądź dietetyka, w tak delikatnej sprawie jak zdrowie SWOJEGO dziecka?

Bo przecież tu nie o teść chodzi a dziedzinę z której pytanie pochodzi.

Ale nie osądzam,czasami szybciej coś się powie niż pomyśli – ja coś o tym wiem .

Odpowiedzi na zadane pytanie był tak samo dużo jak i sprzecznych rad na dany temat.

– „Daj, ja daję po skończonym roku, jest ok” ;

-„Nie daj bo to grzyby” ;

-” Spróbuj dać, jak będzie źle nie dasz następnym razem…” No tak bo może nie być komu dać następnym razem .

Ja wiem że przesadzam , ale czasami wyolbrzymienie jakiejś sytuacji daje nam realny pogląd na czyhające obok niebezpieczeństwo. Przecież to rodzic powinien dbać o zdrowie dzieci i nie uważam za rozsądne pytać się o tak poważne sprawy grona nieznanych (!!!) mi osób.

Nie tak dawno historia o zagłodzonym niemowlęciu obiegła Polskę . Każdego zbulwersowała sprawa jak to znachor zalecił rodzicom karmić dziecko wodą, kozim mlekiem i kaszą bo tak będzie dobrze. „Kochający rodzice” wierząc w jego mądrość i dobre intencje postąpili zgodnie z jego radą , a teraz …

A skąd wiesz kto w twojej sprawie doradza w internecie? Może właśnie taki samozwańczy znachor? OK ja tak uważam, to moja opinia, może tylko moja?

Wiem, wiem jestem nadopiekuńcza ale cóż poradzić?

Ja oczywiście nie mam nic przeciwko konsultowaniu się na tematy związane z wychowaniem bądź żywieniem nie eksperta, ale niech to chociaż będzie zaufana osoba! Matka czy przyjaciółka do której mamy zaufanie może być fajnym doradcą ,a z doświadczenia wiem że jeśli czegoś i ona nie będzie pewna powie „słuchaj, weź no zapytaj lekarza czy innego znawcy tematu” .

Jednak nawet „zaufana” rada nie zwalnia mnie z myślenia, bo to ja odpowiadam za podjętą decyzję : przed sobą, dzieckiem i sądem.

A teraz na koniec odpowiedź na to newralgiczne pytanie które budziło tak duże zainteresowanie na owym forum.

Jako, że mnie zadawanie pytań nie boli i zamiast korzystać z rad internetowych „specjalistów” od wszystkiego (i wujka Google) poszłam do pani doktor (do rejonowej przychodni ) o poradę.

Na pytanie o pieczarki zarówno dla niespełna dwulatki (jaką jest Tosia ) oraz pięciolatki (Marysia) KATEGORYCZNIE ZAKAZAŁA ich spożywać bo są to grzyby!Nie wolno dawać dziecku zarówno tych kupnych jak i tych rosnących na podwórku!

Nie pytałam o uzasadnienie odpowiedzi bo była zbyteczna przy tonie w jakim została udzielona odpowiedź. O pochodnie grzybowych tworów (sosy czy zupy) również nie pytałam bo temat wyczerpałam w pytaniu o spożywanie ich głównego składnika na bazie którego są przygotowywane.

Idąc za ciosem zapytałam również o spożywanie sera pleśniowego (przez dzieci) i również nie polecała jednak nie zakazywała kategorycznie.

A wracając do tych nieszczęsnych pieczarek w pytaniu z grupy mam, było więc rad i podpowiedzi przemawiających za (!) karmieniem dziecka sosem z pieczarek oraz samymi pieczarkami… Smutne, prawdziwe, NIEBEZPIECZNE.

W dobie Internetu sztuka myślenia zanika ?Nie wiem, wiem że na pewno znika czujność przy zdobywania z niego informacji.

IMG_20170629_124247_986

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s